You are currently viewing Jak uzyskać naturalne, jesienne brązy z zielonych łupin orzecha włoskiego
Jak uzyskać naturalne, jesienne brązy z zielonych łupin orzecha włoskiego

Bohaterem dzisiejszego wpisu jest orzech włoski:)


To drzewo, które występuje powszechnie w naszych ogrodach lub w parkach. Jego owoce w postaci orzechów dojrzewają jesienią i mogą stanowić zdrową przekąską lub jako dodatek do ciast lub sałatek. Tymczasem jego właściwości są szeroko wykorzystywane w medycynie i kosmetologii. Liście orzecha włoskiego od dawna stosuje się w leczeniu cukrzycy, krzywicy czy pasożytów przewodu pokarmowego. Z kolei nalewka orzechowa jest zalecana do leczenia zaburzeń układu pokarmowego. Orzech włoski jest również wykorzystywany w kosmetologii, np. do produkcji kremów, peelingów czy balsamów brązujących.

Zielone łupiny orzecha włoskiego są również silnym, naturalnym barwnikiem, co zapewne wie każdy, kto zbierał orzechy bez rękawiczek – chwila pracy i potem przez kilka dni nie można domyć rąk:)

Z łupin orzecha można uzyskać odcienie brązu – od jasnego do ciemnobrązowego, w zależności od jakości łupin i ich ilości.
Barwnik orzecha jest tak mocny, że można barwę uzyskać nawet na zimno, bez konieczności gotowania.

Ta koncepcja bardzo mi odpowiada i wykorzystam ten sposób farbowania na zimno do barwienia surowych drewnianych koralików i sznurka bawełnianego do jesiennych bransoletek:)

Zaczynamy…:)

  • Włożyłam do naczynia świeże zielone łupiny orzecha i następnie zalałam zimną wodą.
  • Odstawiłam na około dobę lub dwie. Po tym czasie woda zmieniła kolor na brązową, co świadczy że jest już gotowa do użycia.
  • Następnie zanurzyłam w przygotowanej kąpieli barwierskiej drewniane surowe koraliki i sznurki bawełniane wraz z łupinami, można je oczywiście odcedzić, ja natomiast chciałam uzyskać dzięki temu ciekawsze efekty z barwienia.
  • Pozostawiłam na kolejne dwie doby, co jakiś czas zaglądając i mieszając zawartość.
  • Po tym czasie wyłowiłam drewniane koraliki i sznurek, wypłukałam i rozłożyłam do wyschnięcia.

Uzyskałam kolor , taki jaki sobie wymarzyłam, piękny ciemnobrązowy, ziemisty 🙂

Koraliki drewniane zabarwione orzechem nawlekłam tym razem na gumkę silikonową, tworząc niepowtarzalną bransoletkę w kolorach natury, która idealnie pasuje do każdej kreacji na jesienną porę:) 

Dla urozmaicenia jesiennej biżuterii można również połączyć drewniane koraliki w kolorze brąz (barwionymi  orzechem włoskim) z koralikami w odcieniach pomarańczy, zieleni, żółtego ( w barwach pochodzenia rośłinnego tj. marzanna barwierska, owoc migdałecznika chebułowca i liście indygowca) i stworzyć swój indywidualny zestaw w ulubionych, ziemistych kolorach.

Pozostaje tylko zamieścić bransoletki w ekologicznym pudełeczku i podarować wyjątkowej osobie, jako niepowtarzalny prezent w całości wykonany z materiałów przyjaznych dla środowiska oraz dla naszej skóry 🙂

Dziękuję:)