You are currently viewing Jesienne skarby prosto z lasu
Jesienne skarby prosto z lasu
  • Post category:aktualnosci

Jesienne skarby prosto z lasu w postaci szyszek olchy i żołędzi dębu szypułkowego posłużyły mi  jako eksperymentalne surowce do barwienie tkanin i drewnianych koralików. 

Podczas kąpieli barwierskiej, przy pomocy zapraw w postaci ałunu i siarczanu żelaza otrzymałam ciekawa beżowe, piaskowe odcienie, głębokich czerni i granatu.

SZYSZKI OLCHY

Szyszki olchowe są bardzo bogate w garbniki, dzięki czemu nadają się do stworzenia naturalnej farby. Można zbierać je od jesieni przez całą zimę, aż do wczesnej wiosny. Już po zamoczeniu szyszki oddają piękny kolor brązowy, musztardowy.

  • Drewniane koraliki i lniana tkanina po kąpieli barwierskiej z szyszkami olchy z dodatkiem ałunu uzyskały kolor w odcieniach beżu, jasnego brązu.
  • Z dodatkiem siarczanu żelaza koraliki zabarwiły się w kolorze głębokiej czerni.

ŻOŁĘDZIE DĘBU SZYPUŁKOWEGO

Żołędzie dębu szypułkowego po zamoczeniu barwią wodę w delikatnych odcieniach brązu, jednak już nie tak intensywnych jakie oddają szyszki olchy. Następnym razem zaopatrzę się w żołędzie dębu czerwonego, podobno najlepiej barwią i zawierają dużo tanin. 

  • Ciekawostka..Dojrzały dąb może wyprodukować do 50 000 żołędzi !
  • Drewniane koraliki i lniana tkanina po kąpieli barwierskiej z żołędziami dębu szypułkowego uzyskały kolor jasnego brązu. Zdecydowanie następnym razem sięgnę po żołędzie dębu czerwonego ponieważ zawierają zdecydowanie więcej barwnika.
  • Bardzo mile mnie zaskoczył efekt barwienia żołędziami dębu z dodatkiem siarczana żelaza. Koraliki drewniane zabarwiły się w kolorze ciemnego granatu. Żołędzie dębu mogą śmiało rywalizować z indygowcem barwierskim 🙂

Kolejny eksperyment  tym razem z udziałem szyszek olchy i żołędziami dębu szypułkowego zaliczam jako satysfakcjonujący. Chętnie powrócę jeszcze to tych  jesiennych skarbów prosto z lasu.

Koraliki uhonorowałam w kompozycjach drewnianych bransoletek EKORALIK.

Dziękuję pięknie za uwagę