You are currently viewing Roślinne surowce do pracy w drewnie
Roślinne surowce do pracy w drewnie

Od niedawna wprowadziłam do swojego warsztatu kolejne naturalne surowce roślinne, które wykorzystuje przy pracy w drewnie tj.

  • mleko sojowe 
  • olej lniany
  • wosk sojowy z olejkiem eterycznym.

Mleko sojowe to najpopularniejszy rodzaj mleka roślinnego, który szczególnie polecane jest weganom lub osobom nietolerującym laktozy. Jest bogatym źródłem żelaza, wapnia oraz witamin z grupy B. W swoim składzie zawiera porównywalną ilość białka do mleka krowiego. Może być dodatkiem do kawy, płatków śniadaniowych, musli, koktajli owocowych, budyniów i wielu innych.

Ja wykorzystałam mleko sojowe do bejcowania drewnianych koralików przed farbowaniem

Namoczyłam drewniane koraliki w bardzo rozcieńczonym mleku sojowym przez około 12 godzin. Następnie wysuszyłam ściereczką bez spłukiwania wodą, ponieważ białko sojowe zapewnia dobrą bazę do barwienia i powoduje silniejsze wiązania. 

Barwienie drewna nie różni się tak bardzo od barwienia tkanin, oba zawierają celulozę. Celuloza jest związkiem organicznym.Wszystkie rośliny zawierają celulozę w różnych ilościach.

Przygotowane drewniane koraliki za pomocą mini frezarki ozdobiłam ciekawymi wzorami i nadałam  im niepowtarzalny, oryginalny kształt.

Po czym koraliki zanurzyłam w kąpieli barwierskiej z (marzanny barwierskiej, rezedy żółtawej, indygo i kempeszu)

Po  zakończeniu farbowania , koraliki płuczę kilkakrotnie, aż do uzyskania czystej wody i następnie pozostawiam do całkowitego wyschnięcia.

Gdy koraliki są już zupełnie suche wkracza niezastąpiony olej lniany, który w magiczny sposób podkreśla strukturę drewna i  głębię naturalnego koloru.Pięknie impregnuje drewno, dzięki temu zapewnia odporność na wilgotność, długotrwałe zachowanie koloru.

Olej lniany jest pozyskiwany  z nasion lnu i  dzięki wysokiej zawartości jedno- i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu krążenia u człowieka. Nawilża i odżywia skórę zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. W malarstwie od wieków artyści używali go do zabezpieczania dzieła przed szkodliwymi warunkami zewnętrznymi.

Następnie po odpowiednim wsiąknięciu oleju, pokrywam drewniane koraliki woskiem sojowym z olejkami eterycznymi cytryny i pomarańczy, które dodatkowo zabezpieczają i pięknie pachną – 100% naturalnie 🙂

Wyjątkowe drewniane bransoletki zamieściłam w uroczych bawełnianych woreczkach, które sama zaprojektowałam i uszyłam.Dodatkowo woreczek ozdobiłam motywem przedstawiającym motyla, poprzez odciśnięcie stemplem drewnianym przy pomocy barwnika z roślin. Dlaczego akurat motyla? ponieważ jest symbolem szczęścia, piękności, przemiany zewnętrznej i świadomości 🙂 Woreczek można ściągnąć sznurkiem jutowym, zakończonym splotem makramowym.

Drewniana biżuteria jest znana jako najstarsza forma biżuterii, wciąż jest niezwykle popularna ze względu na prawdziwą prostotę i wyjątkowość.Każda na swój sposób jest niepowtarzalna i pozwala oderwać się od codziennej rutyny i połączyć się z naturą, poczuć radość i spokój, czego teraz brakuje współczesnym ludziom żyjąc pod ciągłą presją w dużych miastach.

Zapraszam na krótkie podsumowanie mojej twórczej pracy w bezpośrednim kontakcie z naturą 🙂

 

Dziękuję za uwagę❤️