You are currently viewing Jesienne liście na tkaninie
Jesienne liście na tkaninie
  • Post category:Tkaniny

Na pewno już zauważyliście spadające jesienne liście i to właśnie o nich będzie dzisiejszy wpis:)

To jesienią możemy przynieść ze spacerów najwięcej skarbów np. wielobarwne liście,  z których warto wykonać niezwykłe arcydzieła.

A właśnie, czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego liście zmieniają kolor jesienią?

Liść zawiera naturalne substancje tzw pigmenty, które wytwarzane są przez komórki liścia i pomagają im zdobyć żywność. Występują trzy pigmenty barwiące liście to chlorofil (zielony), karoteny (żółty) i antocyjany (czerwone i różowe).

Jesienią gdy krótsze są dni i chłodniejsze noce powodują trzy główne zmiany w liściu, które mają wpływ na jego kolor.

  • produkcja zielonego chlorofilu spowalnia i ostatecznie zatrzymuje się. Obecny chlorofil w liściu rozpada się, a zielony kolor zanika.
  • Żółte i pomarańczowe karoteny, których zwykle nie widać wiosną i latem (ponieważ są maskowane przez zieleń chlorofilu) stają się widoczne, dzięki czemu liść wygląda na żółty lub pomarańczowy.
  • Warstwa korowatych komórek tworzy się u podstawy łodygi liścia, przygotowując się do zrzucania liści. Ogranicza to ruch cukrów z powrotem do głównej części drzewa. Cukry zostają uwięzione i skoncentrowane w liściu i ostatecznie są przekształcane w antocyjany, nadając liściu czerwony, fioletowy
 
Postanowiłam zachować te przepiękne barwy w liściach i utrwalić na tkaninach, wykorzystując technikę Hapa Zome, poprzez wbijanie barwnika w tkaninę.

Fascynujące jest obserwowanie, jak naturalne pigmenty zabarwiają tkaninę i niemal w kilka sekund niemal malują się na tkaninie.

Warto zwrócić uwagę na kolory i kształty wydruków, zapachy podczas wbijania barwnika.

Uwielbiam w tej technice, jest to, że może być nieco nieprzewidywalna z powodu różnych czynników naturalnych, takich jak pory roku, gleba i pogoda wpływająca na pigmenty.

Aby uzyskać intensywniejszy i trwalszy kolor wyduku należy odpowiednio przygotować tkaninę np. przeprać bez użycia wybielaczy i zmiękczaczy w sodzie oczyszczonej i następnie przeprasować żelazkiem parowym i odczekać tak długo, jak to możliwe przed pierwszym praniem.

I w  taki oto sposób ozdobiłam torby bawełniane, które można wykorzystać do codziennych zakupów lub podarować wyjątkowej osobie w prezencie w ekologicznym pudełku:)