Maseczki ochronne stały się nową rzeczywistością w trakcie epidemii koronawirusa. Spoczywa na nas obowiązek zakładania ich na twarz w miejscu publicznym, więc może warto wyposażyć się w maseczkę z naturalnych tkanin i zadbać o swoje zdrowie.
Niestety większość maseczek dostępnych na naszym rynku jest uszyta z materiałów ropopochodnych lub farbowanych chemicznymi barwnikami, które w bezpośrednim kontakcie ze skórą powodują w dłuższej perspektywie negatywny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Powodują alergie kontaktowe, a nawet bóle i zawroty głowy( dotyczy dorosłych i dzieci).
Postanowiłam temu zaradzić i uszyć takie maseczki, które pozytywnie działają na ludzkie zdrowie tj.
- wolne od alergenów o działaniu bakteriobójczym
- z naturalnych bawełnianych tkanin o zalecanej gramaturze 140 g
- farbowanych naturalnie roślinami o bogatej kolorystyce techniką shibori, poprzez marszczenie, zszywanie ,składanie i łączenie gumkami.
Cały proces farbowania został pozbawiony toksycznych i sztucznych dodatków, dzięki czemu uzyskałam przepiękne naturalne kolory tj. 1(różowy, pomarańczowy z marzanny barwierskiej, 2(fioletowy, jasny granat z kampeszu,3 (żółty z rezedy żółtawej),4 (niebieski z indygo), 5(jasny, „brudny” róż z awokado)
Tak się prezentują maseczki, w czarującej naturalnej kolorystyce.
Jeśli pragniesz wykonać samodzielnie maseczkę przy użyciu własnych naturalnych tkanin (bliskich naturze) to serdecznie zapraszam na krótką instrukcję( przy użyciu maszyny)
- Przygotowałam materiał (farbowany indygo) w kształcie prostokąta o wymiarach 34×20 cm, dwie gumki o długości 18 cm oraz kilka szpilek.
2. Składam materiał na pół, wzdłuż dłuższej krawędzi .
3. Spinam materiał szpilkami przed szyciem.
4. Po przeszyciu odwracam materiał na drugą stronę.
6. Czas na zrobienie zakładek. Dzięki zakładkom maseczka ochronna lepiej dopasuje się do twarzy. Zakładki spinam szpilkami dla ułatwienia szycia i przeprasowuję żelazkiem.
7. Wszywam gumki o długości 18 cm (najlepsze będą płaskie)
8. Maseczki można przeprać w delikatnym detergencie i następnie po wysuszeniu przeprasować żelazkiem.
Dziękuję za uwagę 🙂