You are currently viewing Jak tworzę kwiaty z naturalnej tkaniny krok po kroku
Jak tworzę kwiaty z naturalnej tkaniny krok po kroku
  • Post category:Dekoracje

Tworzenie kwiatów z naturalnej tkaniny, farbowanej rośłinami jest dość pracochłonne, wymaga precyzji i dużo cierpliwości:) Za to ja czerpię wiele radości z samego procesu powstawania niepowtarzalnej, naturalnej  dekoracji 🙂 

Potrzebne przedmioty i narzędzia

  1. W pierwszej kolejności przygotowuję cienką tkaninę bawełnianą, którą  barwię w kąpieli barwierskiej w wybranej roślinie ( ja prezentuje na przykładzie owocu migdałecznika chebułowca i liści indygowca).
  2. Następnie po ufarbowaniu i wysuszeniu usztywniam tkaninę krochmalem i ponownie suszę. Jest to dość istotna czynność, gdyż tkaninę usztywnioną dużo łatwiej modeluje się gorącym narzędziem( wykorzystywany jest do techniki Somebana)
  3. Potrzebuję nici, nożyczki, suszone płatki kwiatów tj. ( chaber, płatki róż, kocanka, lawenda, jaśmin, rumianek) z naturalnym olejkiem, drewniane patyczki do łodyg,  gorące narzędzie do formowania płatków i liści i pistolet na klej na gorąco.

Kwiaty z naturalnej tkaniny farbowanej rośłinami krok po kroku:

  • Owijam tkaniną suszone płatki kwiatów (tj. chaber, płatki róż, kocanka, lawenda, jaśmin, rumianek) nasączone naturalnym olejkiem i łączę z drewnianym patyczkiem
  • Przygotowuję z tkaniny 5 małych kwadratów po 8 cm boki 5 dużych po 11 cm  i następnie składam w trójkąt i  wycinam odpowiedni kształt płatków i liści.
  • Rozgrzanym narzędziem modeluję na elastycznej gąbce wycięte płatki i listki.
  • Później do pąka z suszonymi płatkami przyklejam klejem na gorąco po kolei uformowane płatki od najmniejszych do największych wraz z uformowanym listkiem . Pod od koniec oklejamy drewniany patyczek tkaninę tworząc łodygę.

Gdzie wykorzystać kwiaty z naturalnej tkaniny farbowanej roślinami?

Kwiaty z naturalnej tkaniny można wykorzystać jako niepowtarzalną, oryginalną dekorację do domu  w postaci bukietu na komodę , wianka na ścianę lub doczepić do lampy w salonie. Sprawdzają się również jako broszki ( można zamiast suszonym kwiatów uzupełnić środek pąka wypełniaczem) lub jako dodatek do opasek na włosy. 

Zapraszam na krótki film przedstawiający proces tworzenie kwiatów z naturalnej tkaniny farbowanej roślinkami. Dziękuję za uwagę:)